ПІЗНАЙ СЕБЕ, СВІЙ РІД, СВІЙ НАРІД


18-20 січня відбулась Всеукраїнська (а цього року ще й міжнародна) філософська історико-краєзнавча учнівська конференція «Пізнай себе, свій рід, свій нарід», присвячена 290-річчю від дня народження Г. Сковороди.

Пізнати себе – найвище благо для людини. Особливо, якщо вона перебуває у ситуації вибору, намагаючись зрозуміти, як будувати своє життя. Уже вшосте в Харкові проводиться Всеукраїнська (а цього року ще й міжнародна) філософська історико-краєзнавча учнівська конференція «Пізнай себе, свій рід, свій нарід», присвячена 290-річчю від дня народження Г. Сковороди. Конференція проводилась Українським державним центром туризму і краєзнавства учнівської молоді, Харківською обласною станцією юних туристів спільно з Харківським національним університетом імені В. Н. Каразіна та Національним літературно-меморіальним музеєм Г. С. Сковороди за сприяння Головного управління освіти і науки Харківської обласної державної адміністрації.

Юні дослідники запропонували свій погляд на чимало проблем краєзнавства й філософії: тут й історії підземель Полтавщини, і необхідність збільшення тривалості життя, і проблема сенсу життя, і символіка їжі у різдвяній обрядовості... 142 оригінальні роботи, які засвідчили неабиякий потенціал учнів, їхню спрямованість на постійний пошук і пізнання.

Урочисте відкриття конференції відбулося в Будинку вчителя на свято Водохрещі, але ще напередодні юні філософи й краєзнавці з інших регіонівУкраїни та з Бєлгородщини під час виїзного засідання «Творча спадщина Сковороди як невичерпне джерело пізнання та просвітительства» змогли вклонитися могилі філософа, чий образ уже шість років незмінно надихає учасників конференції. Змістовна екскурсія, можливість пройти засніженими стежками Сковородинівки, зупинитися біля дуба і зазирнути у незастигаюче вічко Сковородинського джерела – ось чим насичений був перший день конференції. Тим натхненніше працювали потім учні на секційних засіданнях.

У секції «Григорій Сковорода: життя, творчість, погляди» найвищу оцінку отримали Катерина Жидко, учениця Новомажарівської школи Зачепилівського району, Юлія Фартушна із Золочівської зош № 2, а також Альона Тіщенко зі Сковородинівської школи, яка дослідила автобіографічні мотиви у творчості Григорія Сковороди. Кожен учасник конференції отримав грамоти і збірник тез своїх доповідей. Ці перші публікації стануть міцним підмурівком для подальшого творчого й інтелектуального зростання.