Фестиваль De libertate


ФЕСТИВАЛЬ ТВОРЧОЇ СВОБОДИ

У ювілейний 290-й рік з дня народження Г.С.Сковороди в Національному літературно-меморіальному музеї у Сковородинівці на фестивалі «De libertate» 17 серпня створювали філософські композиції з яблук, навчалися бароковій каліграфії, слухали сучасну поезію й музику. Завершило свято яскраве фаєр-шоу від театру вогню «Арканум».

Постать Григорія Сковороди для багатьох є притягальною й актуальною сьогодні, тож навіть дощ не злякав гостей фестивалю. Упродовж дня фестивальні майданчики відвідало чимало харківян, а також гостей із Росії. Михайло Бахтін, який із другом приїхали з Ростова, поділився своїми враженнями: «Давно хотів відвідати музей Сковороди, а фестиваль додав бажання. Для мене справжнім відкриттям стали виконавці з Харківського кобзарського цеху, цікавою була й поезія, хоч я й не все зрозумів – українську тільки починаю вивчати».

На різних майданчиках на величезній території музею відвідувачам пропонували зіграти на «колесі доброчинності» й пограти у філософські вікторини із культурною асоціацією «Новий Акрополь», взяти участь у майстер-класах, подумати над значенням ключових філософем Сковороди, споглядаючи композиції «Нерівна всім рівність», «Начальні двері до філософії Сковороди» та ін. Одислав Німай, куратор майданчику ленд-арту, зазначив: «Для нас Григорій Сковорода дуже важливий, і ми були раді долучитися до команди фестивалю, створити тут простір для споглядання. Ми не встигли втілити всі концепції, тож сподіваємося в майбутньому започаткувати тут проведення пленеру з ленд-арту, адже й території, й концепція музею сприяють цьому».

Цікавими й пізнавальними були не тільки екскурсії, які цього дня особливо натхненно проводили працівники музею, а й спеціальна програма «Філософські торби» від Харківського літературного музею, інтерактивні програми, до яких з радістю долучалися гості фестивалю. Що ж до екскурсій, то вони тривали до пізньої ночі. Навіть коли музей уже було зачинено, для гостей із Полтави було організовано нічну прогулянку від садиби до сковородинської криниці, дуба Сковороди, який у цю пору був особливо містичним, повз скульпури на «Філософській алеї» до могили філософа. Звуки діджеріду, варгану й інших етнічних інструментів, які долинали з майданчику «Поетична ватра», доповнювали атмосферу свята.

До речі, музична програма фестивалю була досить розмаїтою, адже тут поєднувалися давнина й сучасність, гармонія й невпинний рух. Харківський кобзарський цех запропонував гостям фестивалю зануритися в часи українського бароко, а заслужений артист України Тарас Компаніченко, який підготував спеціальну програму за творами Григорія Сковороди, завершив свій виступ справжнім гімном фестивалю – піснею «De libertate». Гурти «Пальто Sorry Бенд» з Дніпропетровська й «Oneyroid» з Полтави наповнювали Сковородинівку сучасними ритмами, а колектив ГМД «Вертеп» створив незабутню атмосферу свята. Їхні пісні змусили гостей фестивалю покинути лави й пуститися в танок.

Сам фестиваль був водночас і філософським, і драйвовим, сповненим справжнього вогню свободи. Григорій Сковорода писав: «Якщо вогонь у твоїх грудях справжній і щирий, то згорить усе, що в них є земного, щоб ти коли-небудь став чистий серцем». Саме тому останньою крапкою у фестивалі стало феєричне фаєр-шоу, що надовго запам’ятається сковородинівцям і гостям свята.