De libertate 2013ПОЛОЖЕННЯ

про проведення літературно-мистецького

ФЕСТИВАЛЮ «DE LIBERTATE»

Розділ 1. Загальні положення

1.1. Літературно-мистецький фестиваль «De libertate» відбудеться 18 травня 2013 року в с. Сковородинівка Золочівського району Харківської області на території ОКЗ «Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди».

1.2. Засновником та організатором фестивалю є ОКЗ «Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди» за підтримки Департаменту культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації.

1.3. Метою фестивалю є:

 • - актуалізація творчості й постаті Григорія Сковороди;
 • - привернення уваги широкої громадськості до української літературної класики, культурної ролі Харківщини у розвитку української літератури;
 • - гідне представлення творчості лауреатів премії імені Григорія Сковороди у галузі літератури, музики, театру;
 • - стимулювання творчих проектів, присвячених Григорію Сковороді, а також актуалізація ваги творчої сили та високорозвиненої духовності;
 • - розвиток інноваційних творчих проектів (ленд-арт пленер, майстерня креативного чину «Відкрите небо: час творчості»);
 • - залучення школярів до творення сучасного мистецтва, спроба подолати штампи та стереотипи, дати можливість максимально оприявнитися творчій свободі, що особливо важливо у Рік дитячої творчості, яким оголошено 2013;
 • - сприяння розвитку фестивального та зеленого туризму.

1.3. Фестиваль «De libertate» 2013 року приурочений до відзначення Міжнародного дня музеїв та Міжнародної ночі музеїв. Творча концепція заходу розробляється з урахуванням Указу Президента України № 756/2012 від 28 грудня 2012 року «Про проведення у 2013 році в Україні Року дитячої творчості».

Розділ 2. Організаційні засади проведення заходу

Для проведення заходу розробляється творча концепція заходу, програма, затверджується склад робочої групи, план підготовки і проведення. Участь у фестивалі «De libertate» можуть взяти творчі особистості, колективи, ініціативні групи, надіславши свої пропозиції за адресою skovoroda.m@gmail.com або на адресу музею (62241, Харківська область, Золочівський район, с. Сковородинівка, вул. Приозерна, 3; тел./факс: 057-64-94-140) до 15 квітня 2013 року. Заїзд та реєстрація учасників фестивалю – 10.00–13.00. Завершення фестивальної програми 21.00.

Учасники фестивалю відзначаються дипломами, грамотами, сертифікатами та подарунками.

Розділ 3. Творча концепція заходу

Літературно-мистецький фестиваль «De libertate» орієнтований на творчу молодь і базується на таких ідеях:

3.1. Пізнання

Національний літературно-літературний музей Г.С.Сковороди – єдиний музейний комплекс, на території якого знаходяться значна кількість пам’яток історії, архітектури та містобудування, безпосередньо пов’язаних з життям і творчістю видатного українського філософа, поета та просвітника Г. С. Сковороди, а саме: його могила, будинок, в якому жив і помер філософ, 700-літній дуб, біля якого любив відпочивати Сковорода, криниця Сковороди, пам’ятник мислителю

Для учасників і гостей фестивалю будуть проводитися екскурсії музеєм, інтерактивні програми. Робота музею – згідно з графіком роботи.

3.2. Розвиток студентської творчості

Під час фестивалю заплановано проведення літературно-мистецької програми, тематика якої базується на категоріях свободи, духовності, творчої оригінальності. До формування програми залучаються вищі навчальні заклади Харківщини.

Номери художньої самодіяльності відбираються у таких жанрах:

 • 1) Вокальні (сольні, ансамблеві, хорові);
 • 2) Танцювальні (народний, естрадний танець);
 • 3) Оригінальний жанр (гра на музичних інструментах, перформанси тощо);
 • 4) Бальний танець (програма балу «Розкішна квітка українського бароко»);
 • 5) Духовий оркестр.

До формування програми на волонтерських засадах запрошуються студенти спеціальності «Менеджмент соціокультурної діяльності», що забезпечить майданчик для апробації вмінь зі створення та реалізації культурних проектів, використання максимально широкого спектру соціальних можливостей.

Для участі у фестивалі необхідно подати заявки (форму можна завантажити на сайті skovoroda.in.ua) та пропозиції з описом художніх номерів до 20 березня (1 квітня) 2013 року. Початок концерту на головному майданчику – 17.00.

3.3. Література

До осмислення постаті Григорія Сковороди зверталися чимало українських поетів і письменників. Під час фестивалю відбудуться поетичні читання за участі членів Національної спілки письменників України, а також молодих поетів Харкова та України.

Маючи на меті привернення уваги широкої громадськості до української літературної класики, культурної ролі Харківщини у розвитку української літератури та гідне представлення творчості лауреатів премії імені Григорія Сковороди у галузі літератури, організатори створюють майданчик для творчого спілкування письменників із аудиторією, ініціюють створення синтетичних літературних проектів.

3.4. Майстерня креативного чину «Відкрите небо: час творчості»

Інноваційний дизайнерський проект для дітей сприяє залученню школярів до творення сучасного мистецтва, є спробою подолати штампи та стереотипи, дати можливість максимально оприявнитися творчій свободі.

На відміну від традиційного арт-дизайну, інноваційне арт-проектування під час майстер-класів для дітей набуває інших форм, місій та значення. Форми – незакінчені, основним є «каркасна» реалізація ідеї і створення спонтанних ситуацій, оскільки робота на фестивалі спрямована на процес, а не накопичення фонду виставкових примірників. Музей стає територією спілкування, набуває динамічності, заперечує тезу про музеєфікацію як «знеживлення» і «знеструмлення» об’єктів.

Досвід керівників проекту та діяльність спрямовані на розкріпачення і безпосередній розвиток творчого мислення. Значення проекту полягає в подальших перспективах використання ідей не тільки в галузі освіти, а й у подальшій проектній практиці.

Групи дітей (15-25 осіб) під час роботи майстерні креативного чину під керівництвом творчих груп з конкретними творчими завданнями, в яких доводиться знаходити власні конструктивні рішення або розширювати запропонований їм шлях художнього вирішення задачі:

дизайн інсталяцій; дизайн костюма; дизайн декорацій театральної вистави або перформансу. Куратори творчих груп проходять майстер-класи за участі:

Михайла Опалєва (Україна), кандидата мистецтвознавства, доцента, який представляв Україну у фестивалі в Познані «Міжнародна майстерня творчого неспокою «Кишенька Вінсента»» (2008–2011).

Тадеуша Вічорека (Tadeusz Wieczorek), керівника проекту «Міжнародна майстерня творчого неспокою «Кишенька Вінсента» (Польща, Познань)» (за підтримки Польського інституту в Києві).

Етапи реалізації Майстерні креативного чину «Відкрите небо: час творчості»: Оголошення конкурсу концепцій – 1 квітня 2013 року. Прийом концепцій – до 20 квітня, аналіз та майстер-клас для авторів найкращих концепцій – 23 квітня. Початок роботи пленеру – 18 травня об 11.00.

3.5. Ленд-арт «Начальні двері до філософії Григорія Сковороди»

Природа для Григорія Сковороди постає мірилом мудрості й гармонії. Територія англійського регулярного парку – пам’ятки садово-паркового мистецтва ХVIII сторіччя – дає широку можливість для створення композицій із природного матеріалу, масштабних проектів у стилі land-art, який, на жаль, не надто поширений на Східній Україні.

Мистецтво довкілля є насамперед ініціативою ентузіастів, але набирає дедалі більшого зацікавлення. Поодинокі пошуки естетичних якостей українського genius loci є реалізацією нової автентики, складається в абсолютно адекватний часу образ власної землі.

Творча концепція заходу передбачає триденний пленер, під час якого запрошені митці втілюватимуть на території Національного літературно-меморіального музею Г.С.Сковороди за допомогою природних матеріалів із урахуванням характеру ландшафту власне бачення філософських ідей Григорія Сковороди.

Концепції та пропозиції зі створення ленд-арт композицій приймаються до 20 квітня 2013 року. Учасники ленд-арт пленеру розміщуються в наметовому містечку на території ОКЗ «Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди». Робота пленеру триватиме з 16 по 18 травня 2013 року.

3.6. Бал «Розкішна квітка українського бароко»

Бал «Розкішна квітка українського бароко» (саме так називав Григорія Сковороду один із кращих дослідників його творчості Дмитро Чижевський) покликаний створити атмосферу аристократичного балу епохи бароко на території англійського регулярного парку ХVIII століття, сприятиме культурно-естетичному та художньо-мистецькому вихованню. У програмі балу передбачено танцювальний майстер-клас, виступи духових оркестрів, інтерактивні ігри із учасниками фестивалю. Початок балу «Розкішна квітка українського бароко» – 19.00.

3.7. Інше

Передбачено рольові вистави від історичних реставраторів, виставку-продаж книжок, виробів hand-made, роботу майстер-класів, перегляд кінострічок та відеопоезій під час фестивалю.

Розділ 4. Фінансові умови проведення та джерела фінансування

Фінансування фестивалю здійснюється за рахунок спонсорських коштів. Проїзд учасників фестивалю до місця проведення і назад та харчування – за рахунок сторони, що відряджає.

Розділ 5. Перспективи проведення заходу

Організатори сподіваються, що захід стане традиційним, альтернативним open-air фестивалем на Сході України, який об’єднуватиме творчих особистостей, для яких життєвим кредо є свобода творчості. Фестиваль підвищить інтерес громадськості до музею Г.С. Сковороди, інших пам’яток, пов’язаних з його ім’ям, що сприятиме різнобічному ознайомленню мешканців Харківщини та гостей області зі своїм минулим, росту культурно-духовного рівня особистості, формуванню патріотичних цінностей та виховання відчуття співпричетності до своєї культури, сприятиме розвитку фестивального і зеленого туризму.

КОНТАКТНА ІНФОРМАЦІЯ:

Мицай Наталія Іванівна, директор ОКЗ «НЛММ Г.С.Сковороди»

тел. 066-11-78-967 057-64-94-140 skovoroda.m@gmail.com сайт: skovoroda.in.ua

Координатор фестивалю Рибка Олена Петрівна, заступник директора з наукової роботи 066-19-93-127 097-83-20-215