Пам’яті Сковороди


220 років тому 9 листопада Григорій Сковорода, досягнувши найвищого рівня душевного миру, відійшов у вічність, залишивши геніальну автоепітафію “Світ ловив мене, але не спіймав”. Цими днями харків’яни відзначили цю дату низкою заходів.

7 листопада відбулися IX студентські читання «Пильнувати я буду дороги свої»: Ейдос дороги в українській культурі та творчості Григорія Сковороди. У відкритті конференції узяв участь тимчасово виконуючий повноваження голови заступника голови Харківської обласної державної адміністрації Вадим Глушко, який відзначив актуальність філософії Сковороди і важливість роботи з молоддю. Учасники читань (майже 100 студентів із університетів Харкова, Полтави, Черкас, Києва) активно обговорювали не тільки творчість українського першорозума, а й моральний вибір людини ХХІ сторіччя та інші актуальні питання сьогодення.

Осмисленням цих питань присвячено було і конкурс есеїв «Поборник душевного миру», переможців якого вітали 8 листопада у Клубі письменників. «В цілому враження від конкурсних есеїв позитивні, але було би добре, якби учасники не виступали однозначно і часто одноманітно з критикою всіх сучасних тенденцій культури та філософії, вважаючи їх менш морально досконалими, ніж вчення Григорія Сковороди. Здається, що сам Григорій Савич як людина принципово відкрита до всього нетрадиційного, не був би аж таким чужим постмодернізму, а навпаки, привітав би експериментаторство та дух протесту», - зазначила Тетяна Трофименко, член журі, заступник директора Харківського літературного музею. Кращими були визнані тексти Марини Брацило (Запоріжжя), Тетяни Грицан-Чонка (Закарпатська область), Сергія Зінченка (Дніпропетровськ). Варто зазначити, що участь у конкурсі взяли і 15-річна дівчинка із Макіївки, Анжеліка Яковлєва, і знаний автор підручників з алгебри Григорій Бевз, і письменники, і автори-початківці, і студенти харківських університетів.

9 листопада громадськість Харкова пошанувала пам’ять Григорія Сковороди покладанням квітів та літературно-музичним заходом у «Книгарні Є», в якому взяли участь актор Микола Мох, Леся Кофанова (фолк-гурт «Грайна»), кобзар Назар Божинський і дует бандуристок «СтоДвадцятьЧотири».