Програма ХІМ імені М.Сумцова на святі "Сьогодні Купала, а завтра Івана"2 липня 2016 року (субота) в Національному літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди відбудеться регіональний фестиваль пісенно-обрядового фольклору «Сьогодні Купала, а завтра Івана». Харківський історичний музей імені М.Сумцова представить окрему програму.

2 липня 2016 року Харківський історичний музей імені М. Ф. Сумцова на базі Національного літературно-меморіального музею Г. С. Сковороди (Золочівський р-н, с. Сковородинівка, вул. Приозерна, 3) здійснюватиме демонстрацію пересувної виставки «Народний костюм Слобожанщини». Виставка познайомить з різноманітними комплексами вбрання, що побутували у нашому краї у XIX – поч. XX ст. Відвідувачі дізнаються про розмаїття елементів жіночого, чоловічого вбрання, відмінності між одягом українського та інших народів, що побутував на слобожанських землях у давнину. Всі бажаючі зможуть позмагатися у вікторинах і конкурсах.

Також буде проведено інтерактивний захід – театралізоване етноВЕСІЛЛЯ в особах «Весільний обряд слобожан» за традиційним сценарієм. Будуть відтворені всі етапи традиційного весілля:

  • - передвесільний, який включав: сватання, заручини, оглядини, домовини, запросини гостей, випікання весільного обрядового печива, катання на гілці хрещеної матері, вбирання гільця;
  • - весільний: виряджання Молодого по Молоду, приїзд Молодого по Молоду, весілля в Молодої, брат веде сестру за стіл, викуп місця біля Молодої, запрошення гостей і сватів за стіл, дія зі «свестьою», переспіви бояр з дружками, обдаровування короваєм, перевезення посагу, весілля в Молодого, роздягання Молодої, комора;
  • - післявесільний етап: снідання Молодим, циганщина, кування, катання батьків, взаємне гостювання сватів один в одного, обмивання ложок, провідини батьків.

Учасники зможуть зануритися у автентику і сутність слобожанського весілля, взявши участь в імпровізованому «весіллі» в особах: батьки Молодих, свати, Молодий і Молода, бояри, дружечки, коровайниці, свашки, свестя, світилка...

Також буде можливість обговорити традиційну символіку давнього весілля: рушника, віночка, стрічок, пісні, хліба, короваю, гільця, дружкового глечика... На учасників чекають унікальні майстер-класи із виготовлення прикрас до весільного короваю, а також виготовлення весільних житніх коників, дивнів.

Для дитячої аудиторії буде проведено інтерактивний захід «Козацькому роду нема переводу». Учасники заходу зможуть дізнатися про козацькі артефакти та справжні козацькі реліквії, які зберігаються в Харківському історичному музеї ім. М. Ф. Сумцова, візьмуть участь у козацьких вікторинах та конкурсах, поспівають козацьких пісень, а найспритніші і найрозумніші отримають сувенірні медалі.

1.jpg