Сьогодні Івана, а завтра Купала 2016


У Національному літературно-меморіальному музеї Г.С.Сковороди відбувся регіональний фестиваль пісенно-обрядового фольклору «Сьогодні Купала, а завтра Івана». Ось уже більше десяти років цей фестиваль є туристичною родзинкою Золочівщини, одним із найбільш улюблених і масових свят.

Спільними зусиллями (а організаторами свята є Департамент культури і туризму Харківської обласної державної адміністрації, Національний літературно-меморіальний музей Г.С.Сковороди, Харківський обласний науково-методичний центр культури і мистецтва, ОКЗ «Харківський організаційно-методичний центр туризму», Золочівська районна державна адміністрація) вдалося вкотре здивувати відвідувачів яскравою програмою.

У святі взяли участь фольклорні колективи із Балаклійського, Богодухівського, Валківського, Дергачівського, Зміївського, З лочівського, Кегичівського, Краснокутського, Нововодолазького, Первомайського, Сахновщинського, Харківського і Чугуївського районів Харківської області. Фольклорно-етнографічні гурти відтворювали давні українські традиції своєї місцевості, знайомили відвідувачів із кращими зразками пісенної творчості. Учасники отримали солодкі подарунки від компанії «Бісквіт-Шоколад».

– Свято видалося душевним та справді народним. Окрема подяка хоровим коллективам, особливо вразив колектив з Нововодолазького району «Берегиня»! Я дивувалась і їхнім чистим голосам, і дивовижним наміткам – схотілося повторити цей елемент народного костюму, – зазначає одна із учасниць і гостей свята, Ірина Єрьоменко, чиї прикраси полюбилися не тільки українкам, адже одна з її етно-брошок стала призером конкурсу українського сувеніру в Мадриді.

До речі, цьогорічний фестиваль став справжнім парадом вишиванок. Наприклад, однією з родзинок музичної частини фестивалю стало тріо бандуристок «Вишиванка» Полтавської обласної філармонії. На одній із алей дітям запропонували розфарбувати українські орнаменти. «Свято Івана Купала в українській традиції є святом об’єднання стихій. Саме тому ми спробували «вишити» купальську містерію, в якій беруть участь вода, вогонь, земля і повітря, – зазначає директор музею, Наталія Мицай. – Орнаменти створені за книгою Володимира Підгірняка, в якій автор розповідає про текстову вишивку. Кожна буква, за словами автора, має свій орнамент. За допомогою їх поєднання вишивали імена, дату та час народження, побажання, молитви та й цілі історії».

Але найголовніше, чим дивував цьогорічний фестиваль, – це справжній фешн-показ від торгових марок «Слобожанка», «Журавель», «NENKA», «Life for Life» і колективу Харківського професійного ліцею швейного і хутрового виробництва. Важливо відзначити, що окрім професійних моделей, у показі взяли участь і звичайні гості свята, адже вишукані сукні та сорочки, костюми в етностилі, які презентували відвідувачам організатори арт-параду (Наталя Нечепуренко, Світлана Багрій, Оксана Васильєва), можна вдягати і на свято, і в офіс. Окрім того, були екскурсії в ескпозиції стародавніх традиційних слобожанських сорочок і національного костюму і пересувна виставка «Народний костюм Слобожанщини» від Харківського історичного музею імені М. Сумцова. Традиційна ярмарка на «Алеї майстрів» дивувала розмаїттям сувенірної продукції, а також одягом в етностилі, прикрасами та традиційним посудом. Делегація майстрів із Полтавщини представила традиційні вироби, серед яких решетилівські вишиванки та гобелени, а також гончарні вироби. Відвідувачі взяли участь у майстер-класах від Харківського клубу писанкарства, працювали за гончарним кругом, а навчалися народному рукоділлю: виготовлення ляльки-мотанки і ляльки-травниці, слобожанських оберегів-сонцеловів, вишивки, прикрас із бісеру тощо. Майстри від компанії «STIHL» під час свята створювали дерев’яні скульптури «Вогонь Купала» та «Квітка папороті».

Етнолог і популяризатор народної культури Слобожанщини Олена Щербань провела театралізоване етновесілля в особах «Весільний обряд слобожан». Для тих, кому хочеться активного відпочинку, відбувся квест «Містерії Купала» із Іванком та Марічкою, Мавкою і духами стихій, які набирають найбільшої сили саме в купальську ніч.

– Хочеться відзначити, що на фестивалі побували і гості з Полтавщини – група фахівців-професіоналів під керівництвом Лариси Оніщук, яка очолює Управління інфраструктури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації. За відгуками та враженнями колег, – відзначають у Харківському організаційно-методичному центрі туризму, – фестиваль проводиться на дуже хорошому, високому рівні. Можна сміливо прогнозувати, що наступного року Сковородинівка буде зустрічати ще й кагалу полтавських туристів.

Ну а завершилося свято яскравим вогненим шоу на березі сковородинівського ставу. Фаєр-шоу від групи «Indigo» дивувало і надихало, а у доповненні лазерного шоу від Shum стало справжньою окрасою свята. До самої ночі горіло величезне багаття, навкруги якого водли хороводи і співали купальських пісень фольклорні колективи і численні відвідувачі фестивалю.

Перегляньте фото та матеріали Леоніда Логвиненка "Сьогодні Купала, а завтра Івана" в Сковородинівці "Сьогодні Купала, а завтра Івана" в Сковородинівці на сторінці події: Сьогодні Купала 2016 Делегація Полтавщини взяла участь у регіональному фестивалі пісенно-обрядового фольклору Сьогодні Купала 2016 КУпальське вогнище