XV Всеукраїнські Сковородинівські читання


6-8 жовтня відбулися XV Всеукраїнські Сковородинівські читання у м. Переяслав-Хмельницький.

Григорій Сковорода – особистість визначна. І для України, і для світу. Без сумнівів, він нас єднає. 6-8 жовтня в Переяславі-Хмельницькому його ім’я об’єднало сковородинознаців з усієї України на XV Всеукраїнських Сковородинівських читаннях. Центр Сковородинознавства Переяслав-Хмельницького державного педагогічного університету імені Г.Сковороди доклав усіх зусиль, щоб читання ці запам’яталися і високим рівнем проведенням, і цікавими, змістовними доповідями найвизначніших науковців.

Як зазначив один із організаторів Сковородинівських читань, проректор з наукової роботи Сергій Рик, «Сковороду світ таки спіймав. Але світ науки, культури, освіти. І триматиме до того часу, поки існує український народ і потреба духовного зростання». І дійсно, цвіт української науки цими днями зібрався саме в Переяславі на Трубежі. Філологічну секцію, приміром, очолював доктор філологічних наук, професор Микола Сулима, а філософську – доктор філософських наук, професор Іван Стогній. Тільки на пленарному засіданні було почуто висновки Лідії Гнатюк про українськість мови Григорія Сковороди, історико-філософську ретроспективу Сергія Йосипенка про Григорія Сковороду і сучасність, а також висновки дослідження Миколи Корпанюка, присвяченого питанню історії давньої української літератури в листах Михайла Максимовича до Осипа Бодянського. Свої доповіді на секційних зачитали і Ярослав Мишанич, і Геннадій Нога, і Юрій Пелешенко, і Олена Сироїд, і Тетяна Шевчук… Засідання секцій тривало до пізнього вечора, але науковці, здається, не відчували втоми. І це зрозуміло – тема розмови була близькою і цікавою кожному із присутніх.

Окрім академічних розмов, учасникам була запропонована насичена екскурсійна програма. Зрештою, це закономірно. Хіба можна не мандрувати, розмовляючи про Григорія Сковороду? І хіба можна мандрувати, не згадуючи слів «Правда, что дружеска бесѣда есть возок, путника облегчающій»? Перша зупинка була там, де починалася педагогічна діяльність Григорія Сковороди – у Ковраї. Науковці поділилися із учнями своїми думками про мислителя, а діти показали сценки із його життя. Продовжилася мандрівка Максимовичевими місцями (села Богуславець Золотоніського району Черкаської області і Прохорівка Канівського району Черкаської області). 8 жовтня учасники читань змогли відвідати і музеї Переяслава, серед яких, зрозуміло, був і Літературно-меморіальний музей Г. C. Сковороди НІЕЗ «Переяслав».

***

Співробітниками Сковородинівського музею до програми XV Сковородинівських читань було запропоновано кілька тем, серед яких «Г. Сковорода та Ковалівські» (Н. Мицай), «Традиційний кобзарський світогляд у світлі філософської системи Григорія Сковороди» (О. Савчук), «А. П. Ковалівський – сковородинознавець із роду Ковалівських» (Д. Дудко).